Tuesday, September 28

पाकिस्तानको ईश्वरनिन्दा सम्बन्धी कानुन महिला अधिकार दबाउन पनि प्रयोग

August 30, 2021 75

पाकिस्तानको विवादास्पद ईश्वरनिन्दा या इस्लाम धर्मप्रति अपमान सम्बन्धी कानून महिला अधिकारकर्मी बि’रु’द्ध प्रयोग गर्न थालिएको छ। हालसालै दुई पाकिस्तानी अदालतहरूले ईश्वरनिन्दा कानूनको उल्लंघन गरेको आरोपमा पाकिस्तान महिला मार्चका आयोजकहरू वि’रु’द्ध मुद्दा दर्ता गर्न सरकारी अधिकारीहरूलाई निर्देशन दिएको थियो।

उक्त आरोप पुष्टि भए इस्लाम धर्मप्रति अपमान गर्नेलाई मृ’त्युद’ण्ड स’मे’त दि’नसक्ने पाकिस्तानमा व्यबस्था छ। पाकिस्तानले लामो समयदेखि मुलुकका अल्पसंख्यक समुदायलाई नियन्त्रणमा राख्न उक्त ह’ति’ यारको प्र यो’ग ग’ र्दै आएको छ।

गत मार्चमा महिला अधिकारकर्मीले लाहोर, हैदराबाद, सुकुर, कराँची, इस्लामाबाद र पेशावर लगायत पाकिस्तानका विभिन्न शहरहरूमा अन्तर्राष्ट्रिय महिला दिवस मनाउन कार्यक्रमको आयोजना गर्दै महिला अधिकारको माग गरेका थिए। यो वार्षिक जमघटमा प्रतिबन्ध लगाउन खोज्ने ‘क’ट्टर’ पन्थी इस्लामाबाद उच्च अदालतमा समेत मुद्दा दायर गरेका थिए।

महिला मार्चको बखत ईश्वरनिन्दाको नारा प्रयोग गरिएको क ट्ट रप न्थीहरुको आरोप छ। तर आयोजकहरूले मार्चमा सहभागीले महिला अधिकारको कुरा गरेको तर इस्लाम धर्मप्रति कुनै अपमान नगरेको बताउँदै आएका छन्। ूपाकिस्तानमा धार्मिक स्वतन्त्रता दयनिय रहेकाले कसैमाथी नियन्त्रणमा राख्न इस्लाम धर्मको अपमानको आरोप लगाएर मुद्दा चलाइने गरिएको छ। स्रोतः याहु न्यूज–

प्रतिकृया दिनुहोस्