Monday, December 6

आफ्नो अस्तित्व लुकाएर तालिबान संग बच्न १० वर्ष केटा बनेर संघर्षपूर्ण जिबन बिताएकी महिलाको यस्तो थियो बाध्यता

August 23, 2021 178

जबदेखि तालिबानले अफगानिस्तान कब्जा गरेको छ, त्यहाँका स्थानीय मानिसहरु कैदी पिंजराहरु जस्तै आफ्नो घरहरुमा बन्द छन्। तालिबान आफ्नो क्रूर शासन को लागी दुनिया भर मा प्रसिद्ध छ। त्यहाँका जनतालाई राम्ररी थाहा छ कि तालिबानले कसरी कानून उल्लंघन गरेकोमा मानिसहरुलाई सजाय दिन्छन्।

तालिबानले आफ्नो पहिलो शासनकालमा मानिसहरु, विशेष गरी महिलाहरु माथि अत्याचार गरे। महिलाहरु मा धेरै कडा प्रतिबन्ध लगाईएको थियो, जसको कारण महिलाहरु लाई धेरै समस्याहरुको सामना गर्नु परेको थियो। यी रोचक कथाहरु मध्ये एक लेखिका नादिया गुलाम को हो, जसले पछिल्लो दश बर्ष देखि केटी बाट केटा बनेर आफ्नो पहिचान लुकाइन्। आउनुहोस् जानौं उनीको बारेमा(

सानै उमेर मा आफ्नो घर को हेरचाह गर्न को लागी एक पुरुष बन्नु परेको थियो तालिबानको अत्याचार देखेर नादिया १० बर्ष सम्म पुरुषको रुपमा बाँच्न बाध्य भइन् । किनभने उनी जान्दथिन् कि तालिबान शासनमा महिलाहरुलाई लुगा लगाउन र अध्ययन गर्न, काम गर्न र अध्ययन गर्न अनुमति थिएन। जसको कारण नादिया एक सानै उमेर मा आफ्नो घर को हेरचाह गर्न को लागी एक पुरुष बन्न बाध्य भइन् ।

८ बर्षको थियो जब बम उनको घरमा खस्यो, सबैको जीवन बर्बाद भयो उनको यो लामो यात्रा को बारे मा, नादियाले भनिन् कि जब म ८ वर्षको थिएँ, हाम्रो घरमा बम खसेको थियो। मेरो भाइ यस आक्रमणमा मारिएको थियो र म पनि नराम्रो घाइते भएको थिएँ। मैले त्यो बेला बुझे कि कसरी युद्धले कसैको जीवन बिगार्छ, तर जब म अफगानिस्तानको एउटा अस्पतालमा उपचार गराइरहेको थिएँ, म भयभीत थिएँ।

सबैले आफ्नो भाग को लागी लड्नु पर्छ, म पनि पछाडि हट्ने छैन। नादियाले थप भनिन् कि वास्तवमा मैले देखेको थिएँ कि त्यहाँ हजारौं घाइते भएका छन् र उनीहरुको हालत म भन्दा नराम्रो छ, तब मात्र मैले महसुस गरे कि सबैले आ आफ्नो भाग को लागी संघर्ष गर्नु पर्छ र म पनि पछाडि हट्ने छैन। यस पछि, ११ बर्षको उमेरमा, नादियाले आफ्नो बारेमा कडा निर्णय गरिन् ।

११ वर्षको उमेरमा नादिया आफ्नो कान्छो भाइको रुपमा संसारको सामुन्ने आइन् जब नादिया ११ बर्षकी भएकी थिइन्, उनले आफ्नो पहिचान परिवर्तन गरिन्, एक केटी बाट केटा बनिन् र आफ्नो कान्छो भाइ को रूप मा संसार मा आइन्। नादियाले यो सब गरेकी थिइन् किनकि उनी आफ्नो परिवारलाई खुवाउन चाहन्थिन्।

केटीको ज्यान छोडेर नादियाले केटाहरुको लुगा लगाएर काम गर्न थालिन्। नादिया एक बिन्दुमा बिर्सिएकी थिइन् कि उनी केटी थिइन्। उनी आफ्नो परिवारलाई आर्थिक सहयोग प्रदान गर्नको लागी दस बर्ष सम्म यसो गरिरहेकी छिन्। उनले भनिन् कि त्यहाँ कहिलेकाहीँ मेरो झुट जनताको सामुन्ने आउन लागेको थियो तर हरेक पटक म भाग्यको कारणले बचें।

नादिया हाल अफगानिस्तान मा छैन, उनी १५ बर्ष पहिले एक गैरसरकारी संस्था को सहयोग मा अफगानिस्तान बाट बाहिर निस्कन सफल भएकी छिन्, यद्यपि उनको परिवार अझै अफगानिस्तान मा छ। उनी स्पेनको क्याटालोनियामा एक अफगान शरणार्थीको रुपमा बस्दै आएकी छिन्, उनले पत्रकार एग्नेस रोटरसँगको अनुभवको आधारमा एउटा पुस्तक पनि लेखिन्।

म धेरै बर्ष देखि भन्दै आएको छु कि तालिबान कतै गएन एकै साथ, तालिबान द्वारा अफगानिस्तान को कब्जा को बारे मा, नादिया भन्छिन् कि म धेरै बर्ष देखि भन्दै आएको छु कि तालिबान कहीं पनी गएन, अमेरिका र अन्य अन्तर्राष्ट्रिय शक्तिहरु मात्र हाम्रो देश लाई धोका दियो। उनीहरु हाम्रो देश मा स्थिति को नियन्त्रण बाहिर छन् र अब अफगानहरु लाई यो सबै सहन हुनेछ।

प्रतिकृया दिनुहोस्