Friday, January 21

यी हुन् कोरोनाको खतरनाक ५ लक्षणहरु , जुन देखिएमा तुरुन्त जानुहोस् अस्पताल

May 19, 2021 123

कोरोना भाइरसको नयाँ भेरियन्टले देशभर महामारीको अवस्था सिर्जना गरेको छ । यसकारण कोरोनाको दोस्रो लहर पहिलेभन्दा बढी घातक साबित भइरहेको छ। डाक्टरहरुका अनुसार नयाँ कोभिड १९ को भेरियन्टले बढी संक्रामक मात्रै नभई बढी जोखिमपूर्ण रहेको छ ।

केही बिरामीहरू होम आइसोलेसनमा नै निको भइरहेका छन् भने केही संक्रमितहरूलाई अस्पताल लानुपरेको छ । जसमध्ये यी पाँच लक्षणहरू देखिएमा अस्पताल लान विज्ञहरूले सुझाव दिँदै आएको छ ।

श्वासप्रश्वासमा समस्या – सास फेर्न वा छाती दुख्ने संक्रमणको बढ्दो जोखिमको संकेत हो। कोरोना भाइरस रेस्पिटेरी इन्फेक्सन हो । जुले हाम्रो ‘अपर ट्रयाक’का स्वस्थ कोशिकालाई आक्रमण गर्दछ। परिणमस्वरूप, बिरामीलाई सास फेर्न गाह्रो हुन थाल्छ र उसको जीवन जोखिममा पर्दछ ।

अक्सिजनको लेभल घट्नु – कोरोना संक्रमण भएपछि शरीरको अक्सिजन लेभलमा नराम्रो असर गर्दछ । वास्तवमा, जब कोरोना पोजेटिभ भएपछि फोक्सोको एयर व्यागमा फ्लूलड भरिन्छ र शरीरमा लक्सिजनको लेभल कमि हुन्छ । यस्तो समस्या भएमा बिरामीलाई तुरुन्त अस्पतालमा भर्ना गरिनु पर्छ।

बेहोस हुनु वा मस्तिष्कले गर्ने कार्यमा कठिनाइ – कोरोना संक्रमितले बिरामीहरूको मस्तिष्कको कार्य र बिरामीहरूको स्नायू प्रणालीमा प्रभाव पार्दछ । केही बिरामीहरूमा आलस्य, बेचैनी र बेहोशी जस्ता लक्षणहरू देखिन्छ । विज्ञहरू भन्छन् कि यदि बिरामीलाई सजिलो काम गर्न गाह्रो भइरहेको छ वा एक वाक्य बोल्न पनि कठिन भइरहेको छ भने तुरुन्त अस्पतालमा जानु पर्छ।

छाती दुख्नु – छातीमा हुने कुनै पनि प्रकारको दुखाइलाई वेवास्ता नगर्नुहोस्। कोभिड १९ ले धेरै केसहरूमा फोक्सोको म्यूकोसल अस्तरलाई आक्रमण गर्दछ। तसर्थ, बिरामीले छातीको यस भागमा दुखाइ र जलन महसुस गर्न थाल्छ। यदि तपाईं यस्तो समस्या महसुस गर्नुहुन्छ भने, तपाईं तुरून्त अस्पताल जानु पर्छ।

ओठ निलो हुनु – धेरै मानिसहरुका ओठ र अनुहार नीलो हुन्छ भने उनीहरूमा कोरोना पोजेटिभ भएको हुन्छ । यो शरीरमा प्रभावित अक्सिजन स्तरको संकेत हो, जसलाई चिकित्सा भाषामा हाइपोक्सिया भनिन्छ। हाइपोक्सियामा हाम्रो टिश्यूहरूले पर्याप्त मात्रामा अक्सिजन पाउँदैनन्, जसको कारण शरीर राम्ररी काम गर्न सक्षम हुँदैन।

सामान्य लक्षणहरू – ज्वरो, खोकी, घाँटी दुखाइ, घाँटी दुखाइ, बहेको नाक, शरीर दुखाइ, जोड़को दुखाई र सानो र परीक्षण कोरोना गुमाउनु सबैभन्दा सामान्य लक्षण हो।

घर क्वारेन्टाइन प्रायः जब यो लक्षण देखा पर्दछ सल्लाह दिइन्छ। तर केहि मानिसहरुमा ती लक्षणहरु धेरै गम्भीर बन्छन्। यस्तो अवस्थामा तपाईले चिकित्सकलाई तुरुन्त सम्पर्क गर्नुपर्दछ।

यस्तो अवस्थामा अस्पताल जानुपर्दैन – त्यहाँ कोरोनाका त्यस्ता धेरै लक्षणहरू छन्, जसमा तपाई अस्पताल जानु पर्दैन। तपाईं घरमै आइसोलेसनमा बसेर पनि फोनबाटै डाक्टरसँग सल्लाह लिन सक्नुहुन्छ । यदि तपाई हल्का ज्वरो, पखाला, थकान वा कुनै साधारण लक्षण देख्नुहुन्छ भने अस्पताल नगए पनि हुन्छ ।

कोभिड १९ भएमा के गर्ने ? यदि तपाईंलाई कोरोना संक्रमण भएको छ भने, घरमै क्वारेन्टाइन वा आइसोलेसनमा बस्नुहोस् । बालबालकिाहरू, वृद्ध वा घरमा कुनै गम्भीर रोगबाट पीडित व्यक्तिसँग सम्पर्कमा नआउनुहोस् ।

कसरी आफूलाई सुरक्षित राख्ने – स्वास्थ्य विशेषज्ञहरू भन्छन् कि यदि तपाईं संक्रमित व्यक्तिसँग ६ फिट भन्दा कमको दुरीमा १५ मिनेट जति सम्पर्कमा रहनुभयो भने तपाईं यस रोगको शिकारमा पर्न सक्नुहुन्छ। संक्रमित व्यक्तिबाट टाढा रहनुहोस् र बाहिर जानु अघि मास्क लगाउनुहोस्, र बाहिर आइसकेपछि हात राम्रोसँग सफाइ गर्नुहोस्।

प्रतिकृया दिनुहोस्