Monday, October 18

२४ वर्ष सम्म सँगै यात्रा गरेकी श्रीमतीलाई गुमाउदाको पिडा समेटेर लेखे मनछुने स्टाटस, समयमै उपचार नपाउँदा अन्तिमसम्म पनि बचाउन सकिन्

May 13, 2021 332

भनिन्छ अस्पताल पुगेपछि जिवन पाईन्छ । मान्छेहरु अस्पताल बाँच्नकै लागि पुग्ने गर्दछन् । तर कोरोना महामारी फैलिएपछि मान्छे अस्पताल पुग्नु भनेको मृत्युवरण गर्न पुगे जस्तै भएको छ । कतिपयले अस्पतालमा बेड र अक्सिजन नपाएर मृत्युवरण गर्नुपरेको प्रशस्त घटनाहरु बढदै गएका छन् । अस्पतालमा पुगेर मृत्यु हुनुको कारण भने डाक्टरले उपचार नगरेर वा नर्शले सेवा नगरेर होईन । अस्पतालमा औषधी नपाएर पनि होईन । अहिले अस्पतालमा पुगेका अधिकांस कोरोना संक्रमितहरु अक्सिजन नपाएर, आईसीयू नपाएर वा अस्पतालमा बेड नपाएर मृत्युवरण गर्न बाध्य बनेका छन् ।

शुक्रवार दाङकी एक कोरोना संक्रमित महिलाको अस्पताल नपाएकै कारण मृत्यु भएको छ । नेपाली काँग्रेसका नेता तथा समाजका प्रतिष्ठित व्यक्तिको सुचीमा रहेका लिलाराम खनाले अस्पतालमा बेड नपाएकै कारण आफ्नी अर्धाङ्गिनी गुमाउनुपर्यो । कोरोना सक्रंमण पुष्टी भएपछि होम आईसोलेसनमै उपचाररत उनलाई केही स्वास्थ्य समस्या देखिएपछि परिवारका सदस्य र समाजका अन्य व्यक्तिहरुले अस्पतालमा बेड खोज्न थाले ।

जताततै खोज्दा पनि कतै बेड खाली भएको खबर पाएनन् । आईसीयू र भेन्टिलेटर त परैको कुरा उनीहरुले ईमेर्जेन्सी र अक्सिजन सहितको बेड समेत पाएनन् । अन्तमा सबैतिरबाट खोजि गर्दा उनीहरुले पोखराको मनिपाल हस्पिटलमा आईसीयु बेड पाए । हेलिक्टर मार्फत उनलाई पोखरा हस्पिटलम पुर्याईयो । तर त्यहाँ पुगीसक्दा ढिला भईसकेको थियो । लिलारामले २४ वर्षे जीवनकालमा सुखदुखको सहयात्रासगैं गरेकी आफ्नी श्रीमती मिना खनाललाई सधैका लागि गुमाए ।

मातृभूमिका लागी नेपालीका केन्द्रीय सदस्य, नेपाली काँग्रेसका नेता समेत रहेका खनालकी श्रीमतीले ज्यान गुमाउँदा अन्य सर्वसाधारणको हालत के होला कल्पना पनि गर्न नसकिने अवस्था छ । कोरोना संक्रमितहरु डाक्टरको निगरानी नपाएर, नर्शको सेवा नपाएर भन्दा पनि आईसीयू र अक्सिजन बेड नपाएर मर्न बाध्य बनेका छन् । बिगत २, ३ दिन देखि अस्पतालमा आईसीयूको प्रतिक्षामा रहेका धेरैले आईसीयू बेड पाउने आशैआशामा मृत्यु शैयामा पुगेका छन् ।

अस्पतालमा बेड छैन, चिकित्सकहरुको आड भरोसामा कोरोना विशेष अस्पताल बाँच्ने आशामा पुगेका संक्रमितहरुलाई अस्पतालले न त बेड दिन सक्छ न बेड पाएकालाई पर्याप्त अक्सिजन दिन सक्छ । आफ्नी श्रीमतीलाई गु’माएपछि भावविवह्ल बनेका लिलाराम खनालले फेसबुकमा लेखेका छन् ।

प्रिय मिना कोभिडका कारण २४ गते भएको दुखद निधनबाट सन्सार गुमाएका छौँ । २४ वर्षको यात्राको यात्री । केही दिन देखिनै लेख्न खोजिरहेको थिए । अस्पतालको ढोका ढकढक्याउँदा सुरुमा ईमरजेन्सी र अक्सिजन सहितको बेड समेत पाईएन्, आईसीयु र भेन्टिलेटर त परैको कुरा पछि एउटा साधारण अस्पतालमा भर्ना भएर आईसीयु खोज्न थाल्यौँ ।

सबै मातहतका ईष्टमित्र, नेतृत्व, डाक्टर, सुभचिन्तकको सबैको सहयोगले पोखराको मनिपाल हस्पिटलमा लाने हेलिकप्टर र आईसीयु बेड पाउँदा सन्सार जितेको महसुस भयो आईसीयुमा राख्न सक्यौँ । तर तिमीलाई बचाउन सकिएन् । तिम्रो साथमा रहँदा एउटा श्रीमती मात्र नभई घरको असल गार्जेन गुमाउँदाको पीडा कति होला ? यदी भगवान छन् भने तिम्रो स्वर्गमा बास होस् । हार्दिक श्रद्धाञ्जली ।

प्रतिकृया दिनुहोस्