Monday, December 6

अशुरक्षित यौ न स’म्पर्क कसरी ग’र्दा बच्चा ब’स्दैन ? डा. नुतन शर्मा

November 18, 2021 127

प्रायजसो धेरै महिलाहरु ग’र्भवती छु वा छैन् भन्ने कुराको बारेमा परिक्षण गर्न स्वास्थ्य चौकी जान लाज मान्ने गर्छन् । त्यसकारण घरेलु तथा प्राकृतिक तरिकाबाट पनि ग’र्भवती भए नभएको सजिलै पत्ता लगाउन सकिन्छ ।पछिल्लो समय अ।शुरक्षित यौ, न स, म्पर्कका कारण ग’र्भप’तन गर्ने किशोरीहरुको संख्या बढ्दै छ ।

शिक्षित भएर पनि बिना अस्थायी साधनको प्रयोग हुने यस्तो अ,शुरक्षित सम्पर्कले गर्दा किशोरी अवस्था बाटै महिलाहरुमा स’मस्या हुने गरेको तथ्याङ्कले देखाएको छ ।महिलाले आफ्नो म,हिनावारीको समय ख्याल नगर्दा र भईपरी आउने समयमा अस्थायी साधनको प्रयोगले नहुनाले नेपालमा ग र्भपतन गराउने किशोरीहरुको संख्या बढेको बरिष्ठ प्रसुती तथा स्त्री रोग बिशेषज्ञ डा. नुतन शर्माले बताउनु भयो ।

एक अन्र्तवार्ताको क्रममा डा.शर्माले एक पटक पनि म,हिनावारी नभएकी १३ बर्षिय किशोरी समेत ग’र्भवती भएर आफु कहाँ आएको समेत बताउनु भयो । उहाँले किशोरीले बिशेष ध्यान नदिदाँ, पार्टनरको कारण यस्ता घ’टना हुने बताउनु भयो ।त्यसको लागि हामीले घरमा दैनिक जीवनमा प्रयोग गर्ने टुथपेस्टमा आफ्नो पिसाब मिसाउने यसरी मिसाउदा उक्त पेस्ट निलो भएको खण्डमा सम्झनुहोस् ग’र्भरहने सम्भावना हुन्छ ।

यदि तपाई घरमै बसेर ग,र्भवती भए नभएको टे’स्ट गर्न चाहनुहुन्छ भने दैनिक जसो घरमा प्रयोग गरिने भे’नेगरको प्र योग गर्न सकिन्छ । त्यसको लागि भे’नेगरमा आफ्नो पि,साब मि’साउने यसरी भे’नेगरमा पि’साब पिसाउँदा रंगमा परिवर्तन आयो भने टेस्ट पो’जेटिभ भएको सम्झनुपर्छ । यदि रेगंमा परिवर्तन देखिएन भने टेस्ट ने,गेटिभ अर्थात ग’र्भ रहेको हुँदैन् ।यस्तै प्राचिन समयमा पनि ग’र्भवती भएनभएको टेस्ट गर्ने चलन थियो ।

त्यतिबेला गहुँ वा जौँमा पि’साब मिसाउने । यदि उक्त गहुँ वा जौँ टुसाएमा ग’र्भवती भएको संकेत गर्ने चलन रहेको थियो । यस्तै अर्को तरिका बाट पनि ग’र्भ जाँच गर्न सकिन्छ ।उहाँले कण्ड’म बिना क सैसंग पनि सम्प’र्क गर्न न’हुने बताउँदै यदी त्यसो गर्नुछ भने महिलाको म’हिनावारी चक्र हेरेर गर्न समेत सुझाव दिनुभएको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्